Grupa kolędnicza Lubcoki

js
Odsłony: 232

Kolędnicy z Lubczy - „Lubcoki” działają przy lubeckiej filii Ośrodka Kultury w Ryglicach. Są najstarszą grupą kolędniczą w gminie Ryglice i jedną z najstarszych w regionie tarnowskim. W roku bieżącym przypada jubileusz 35-lecia ich bogatej działalności. W 1985 r. grupę kolędniczą reaktywował Zbigniew Kumięga, którą prowadził wcześniej jego dziadek i tata.

Historia lubeckich kolędników sięga początków XX wieku. Dziadkowie i pradziadkowie kolędowali po domach. Kolędnikami byli mieszkańcy Czarnej Wsi w Lubczy, zgodnie z tradycją, wyłącznie mężczyźni. W kolejnych latach działalności do grupy przyłączała się także młodzież. Łącznie poprzez 35 lat przewinęło się ok. 50 osób.

Kolędnicy przygotowywali się na próbach w czasie Adwentu. Z kolędą wyruszali w Świętego Szczepana do swoich sąsiadów, a z kolei ci, niekiedy dołączali do grupy, by wspólnie wędrować po domach. W następne dni szli do mieszkańców całej wioski i ościennych miejscowości. Okres kolędowania trwał i trwa po dzień dzisiejszy od Bożego Narodzenia do Gromnic.

Lubcza była wyjątkową wioską, bo kolędnicy zamiast turonia, czy krowy, w przedstawieniu mieli kozę. Nie wiadomo skąd się wzięła tradycja z tym zwierzęciem. W czasie kolędowania zadaniem żyda, dziada, było bałaganienie, sypanie słomy, plew. Diabeł smolił panny. Domownicy brali czynny udział w harcach kolędników. Gospodarze domów, które zostały przypadkowo nie odwiedzone przez kolędników, czuli się zawiedzeni, obrażeni- mówi Zbigniew Kumięga.

Od roku 1997 grupa kolędnicza pod pierwotną nazwą „Lubczanie” wyjechała na pierwszy konkurs, do Lipnicy Murowanej, gdzie została doceniona gwara i oryginalne stroje. Po dwóch latach przyjęła ostateczną nazwę według miejscowej gwary: „Lubcoki”.

Przez szereg lat kolędnicy zdobywali wyróżnienia i nagrody za zdobyte miejsca. Najważniejsze sukcesy to: pierwsze miejsca w Przeglądzie Widowisk Kolędniczych w Kolbuszowej na Podkarpaciu, w ogólnopolskim przeglądzie podczas Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej. W małopolskim przeglądzie „O Lipnicką Gwiazdę” w Lipnicy Murowanej zdobywali grand prix – gwiazdę lipnicką.

Kontakt z grupą kolędniczą: 14 6543 691, E-mail ok.lubcza(@)op.pl

Aktualności o Grupie

Obok Grupy kolędniczej dorosłych działa także Grupa młodzieżowa Lubeckie Szkuty.

Aktualności o Grupie